Henryk WICHNIEWICZUrodził się w 1951 r. w Mirczu na Lubelszczyźnie. Ukończył Technikum Ekonomiczne w Hrubieszowie, a następnie Państwowe Studium Kulturalno-Oświatowe w Krośnie, Studium Reżyserii dla Instruktorów Teatralnych w Łodzi, Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Rzeszowie - pedagogikę kulturalno-oświatową. Od 1973 roku pracuje w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie (wcześniej: PDK, WDK, KDK) jako instruktor teatralny. W latach 1980-1983 pracował w Mielcu, gdzie prowadził Teatr Dramatyczny, Teatr Młodzieżowy TD, Teatr Dziecięcy TD. Projektuje i realizuje scenografię i plastykę sceny w reżyserowanych przez siebie przedstawieniach. Równocześnie jego wielką pasją są sztuki plastyczne Jako twórca niezależny – samouk, od 1978 roku zajmuje się malarstwem, tworząc własną technikę i styl. Głównie uprawa malarstwo olejne, jego ulubionym tematem jest pejzaż, w którym często dominuje woda oraz Bieszczady.

Uczestniczył w kilkudziesięciu plenerach malarskich, międzynarodowych i krajowych. Na swoim koncie ma ponad sto wystaw zbiorowych i indywidualnych m. in. Rzeszowie, Skawinie, Suwałkach, Izabelinie, Mielcu, Iwoniczu Zdroju, Sanoku, Lesku, Polańczyku, Nozdrzcu, Jaśle, Kołaczycach, Preszowie, Nowym Jorku.

Jednocześnie jako pasjonat teatru organizuje konkursy recytatorskie, przeglądy i festiwale teatralne. Jest twórcą Krośnieńskich Spotkań Teatralnych, festiwalu teatrów dziecięcych z udziałem zespołów polonijnych PUCHAR UŚMIECHU, Festiwalu Teatrów Młodzieżowych INNY, konkursu mówienia wierszy przez najmłodszych ŻACZEK PRZEDSZKOLACZEK, konkursu recytatorskiego Tropem Współczesnej Poezji. Założył i od kilku lat z sukcesem prowadzi grupy teatralne: dziecięcy Teatr KRASNAL, teatr młodzieżowy MASKA, teatr dziecięcy MINIATURA i młodzieżowy teatr „itd…” (uczestniczący i nagradzany na wielu festiwalach teatrów młodych i alternatywnych). Za swoją działalność artystyczną otrzymał wiele nagród i wyróżnień.