Wystawa modeli redukcyjnych - 11 września - 31 października 2019 r. - Salonik Artystyczny KBP /ul. Wojska Polskiego 41/


Wystawa organizowana jest przez Stowarzyszenie Modelarzy Redukcyjnych „Galicja” z Krosna - grupę pasjonatów modelarstwa redukcyjnego. Swoje prace prezentują członkowie Stowarzyszenia: Bogusław Kędzior (prezes Stowarzyszenia), Artur Kopeć, Przemysław Janczewski, Michał Sas, Zbigniew Sobolewski, Paweł Janas i Wojciech Wieczorek.

Działania grupy mają na celu: popularyzowanie modelarstwa wśród mieszkańców Krosna i okolic (szczególnie wśród dzieci i młodzieży), zachęcanie do aktywnej formy spędzania wolnego czasu, wzbudzanie zainteresowań nauką, techniką i historią oraz rozwijanie talentów, a także promowanie twórczości dziecięcej i młodzieżowej. Od 2013 r. grupa organizuje w Krośnie cykliczne spotkania: wystawę połączoną z konkursem dla dzieci i młodzieży.

Przez kilka lat grupa współpracowała z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Krośnie, gdzie organizowała wystawy i konkursy modelarskie. W tym roku (w listopadzie) impreza modelarska odbędzie się w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie.

Również Krośnieńska Biblioteka Publiczna w Krośnie współpracuje ze Stowarzyszeniem „Galicja”. Od dwóch lat w Oddziale dla Dzieci odbywają się warsztaty modelarskie dla dzieci i młodzieży. Prowadzi je Paweł Janas, członek Stowarzyszenia.

Na wystawie w Saloniku Artystycznym KBP w Krośnie pokazywanych jest ok. 250 statycznych modeli redukcyjnych w różnych skalach (1:35, 1:48, 1:72, 1:144), wykonanych głównie z plastiku. Prezentowany jest sprzęt militarny (samoloty, czołgi, okręty, broń pancerna, figurki żołnierzy), ale także samoloty pasażerskie i samochody wyścigowe.

Informator do wystawy